Kontra pisze do zarządu Adient Seating

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2023-09-18

Dariusz Chrost

Udostępnij

Trwa spór w Adient Seating Poland w Siemianowicach.  Komisja Międzyzakładowa Związku Zawodowego Kontra działająca w zakładzie domaga się ponownego rozpatrzenia sytuacji, związanej z  przewodniczącym koła w  firmie, Dawidem Piątkiem. W ostatnich dniach do zarządu trafiło kolejne pismo w tej sprawie.

„Uważamy, że został  zwolniony z pracy pochopnie, bezpodstawnie i bezprawnie; co ważne, takie działanie nosi znamiona utrudniania działalności związkowej w zakładzie. Żądamy natychmiastwego przywrócenia do pracy Dawida Piątka. Przewodniczący został zwolniony na podstawie artykułu 52 prawa pracy, bez wypowiedzenia.

Główny zarzut, jaki mu postawiono, to mobbing, dokładnie ze strony tej samej osoby, którą nasz przewodniczący kilka miesięcy wcześniej oskarżył o mobbing. Już tylko ta zbieżność może budzić poważne wątpliwości; poza tym wątpliwości budzi również skład komisji, która wydała taką opinię, bez udziału strony społecznej tj. reprezentatywnych związków zawodowych. Dodajmy również, że Dawidowi odmówiono obecności przedstawiciela związku zawodowego podczas skladania wyjaśnień, mimo jego wyraźnej prośby.

Te wszystkie okoliczności budzą nasze wątpliwości, co do uczciwych zamiarów Pracodawcy; domagamy się ponownego przyjrzenia się sprawie. Warto podkreślić, że sam przewodniczący to osoba prawnie chroniona według ustawy o związkach zawodowych, więc jego zwolnienie jest niezgodne z przepisami i nosi znamiona działania na szkodę związku. Przed założeniem koła związku nigdy nie miał problemów z pracodawcą.

Kontra została wcześniej powiadomiona o planach zwolnienia przewodniczącego koła i nie wyraziła na to zgody, ze względu na wymienione okoliczności. Jesteśmy nowym, ale już największym związkiem zawodowym w firmie Adient Seating Poland. Domagamy się poważnego i odpowiedzialnego traktowania organizacji i jej członków przez pracodawcę. Związkowcy Kontry w wielu przedsiębiorstwach, w których działają, są odpowiedzialnym i rzetelnym partnerem do rozmów o prawach, zadaniach i obowiązkach pracowników. Pomagają rozwiązywać spory wewnętrzne, dbają o dobre relacje między załogą i pracodawcą, realizują wiele projektów w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Liczymy, że również w Adient Seating Poland członkowie Kontry staną się takim partnerem. Równocześnie informujemy, że brak reakcji na nasz wniosek spowoduje dalszą walkę w obronie dobrego imienia związku i przewodniczącego koła; poprosimy również o pomoc w tej sprawie śląskich parlamentarzystów i instytucje regulujące stosunki na rynku pracy, m.in. Państwową Inspekcję Pracy. Nie wykluczamy też wystąpienia w tej sprawie na drogę sądową.

Do wiadomości:

– europoseł Grzegorz Tobiszowski

– poseł Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

– poseł Krzysztof Kozik

– Marek Klucewicz, przewodniczący Komisji Krajowej Związku Zawodowego Kontra

– Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach

– Media lokalne i regionalne

Udostępnij

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.