Które firmy płacą najlepiej, a które najgorzej?

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-06-06

Dariusz Chrost

Udostępnij

Które firmy dają najlepiej zarobić pracownikom? Rekordzista - Grupa Orlen - wydał 12 mld zł na wynagrodzenia załogi w minionym roku. Średnie wynagrodzenie w 13 firmach przekroczyło 20 tys. zł miesięcznie w kosztach pracodawcy.

Poprzedni rekord należał do informatycznej grupy Asseco Poland, która w 2022 r. na pracowników przeznaczyła 8,4 mld zł. Co więcej, wydatki Grupy Orlen na zatrudnienie wzrosły w skali roku aż o 77,5 proc. Jak to możliwe? To konsekwencja wchłonięcia Grupy Lotos i Grupy PGNiG. Gigant energetyczno-naftowy zatrudnia w rezultacie już prawie 67 tys. osób.

Na drugim miejscu jest Grupa Asseco Poland, które wypłaciło pracownikom 8,33 mld zł, czyli o 1,2 proc. mniej niż rok wcześniej, choć zatrudnienie wzrosło o 2,9 proc. rdr. do 32,5 tys.

Grupa KGHM na swoich 34 tys. pracowników wydała w ub.r. 8,3 mld zł, czyli o 13,1 proc. więcej rok do roku.

Dla porównania - Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka i Hebe, wydał na pracowników prawie 6 mld zł, co daje mu siódme zestawienie w rankingu pracodawców. Płaci jednak nie najlepiej, bo niecałe 6 tys. zł w kosztach pracodawcy miesięcznie, co oznacza 3,9 tys. zł na rękę.

NIe rozpieszcza załogi również spółka CCC, która w Polsce ścięła wydatki na zarobki o 12,6 proc., a zatrudnienie o 19,2 proc. rdr. Przeciętna płaca 4,4 tys. pracowników w kosztach pracodawcy wzrosła o 8,9 proc. rdr do 4,7 tys. zł miesięcznie, czyli ok. 3,1 tys. zł na rękę.

Na kolejnych miejscach na dole zestawienia znalazły się: Dino Polska (5,5 tys. zł miesięcznie w kosztach pracodawcy, czyli 3,5 tys. zł na rękę), Grupa LPP (6,8 tys. zł kosztów pracodawcy, 4,2 tys. zł na rękę) oraz Auto Partners (7,1 tys. zł kosztów pracodawcy, 4,4 tys. zł na rękę). Dwie pierwsze to branża handlu detalicznego, trzecia — naprawa samochodów.

Ranking pracodawców według Business Insidera.

Udostępnij

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.