Płaca minimalna w górę

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-07-02

Dariusz Chrost

Udostępnij

Od 1 lipca obowiązuje nowa stawka minimalnego wynagrodzenia, co z pewnością nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw - tych dużych, jak i mniejszych. Różnica w bezwzględnej wartości nowej pensji minimalnej w stosunku do starej to 58 zł. Biorąc pod uwagę koszty pracodawcy - wówczas sięga ona już 70 zł na jednego pracownika. Zakładając, że pracodawca zatrudnia 50 osób, jego miesięczny koszt wzrośnie o 3,5 tys. zł, co rocznie daje kwotę 42 tys. zł. Natomiast w przypadku większego przedsiębiorstwa, które zatrudnia 1000 osób, roczne koszty pracy będą wyższe aż o 840 tys. zł. Tymczasem na 1 stycznia 2025 roku planowana jest kolejna i dużo większa zmiana kwoty minimalnej płacy.

Z badania „Rynek pracowników szeregowych 2024”, przedsiębiorstwa z branży handlowej, produkcyjnej i logistycznej mają ogromny problem z niedostatkiem pracowników wykonujących tzw. niespecjalistyczne czynności. Dotyczy on aż 84 proc. firm z sektora handlowego, 76 proc. przedsiębiorstw logistycznych oraz 72 proc. z branży produkcyjnej. Brak rąk do pracy jest tu zatem problemem powszechnym. W połączeniu z koniecznością zwiększenia obecnych kosztów pracy tworzy problem naprawdę dużej skali. Jak twierdzą ekonomiści, wyjściem z sytuacji może być zatrudnienie pracowników tymczasowych. To również recepta na letnie urlopy w firmie.

Udostępnij

Więcej artykułów w tych kategoriach:

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.