Kontra razem z Solidarnością 80

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-03-20

Dariusz Chrost

Udostępnij

Odbyło się spotkanie przedstawicieli ZZ Kontra oraz NSZZ Solidarność 80, w związku z opublikowanym stanowiskiem Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu.

 

W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa, Energetyki oraz Przemysłu Ciężkiego ZZ Kontra Krzysztof Kozik. NSZZ Solidarność 80 reprezentowali przedstawiciele górnictwa węgla kamiennego oraz energetyki opartej na węglu brunatnym. Obie organizacje związkowe nie zgadzają się z proponowaną przez to gremium tezą, że należy odejść od energetyki węglowej do 2035 roku.

W trakcie wymiany poglądów podnoszono,  iż pomijane są rozwiązania techniczne pozwalające na spalanie paliw z dużo mniejszym obciążeniem dla środowiska, mix energetyczny jest niesymetryczny, preferujący OZE, gdy elektrownie węglowe z uwagi na pracę regulacyjną ponoszą olbrzymie koszt przy drastycznym zmniejszeniu przychodów z generowanej energii. Problem ten dotyczy też kopalń, które właśnie z uwagi na ograniczenia generacji energii z węgla ponownie zaczynają się tworzyć zapasy węgla mogące powodować zmniejszenie produkcji.

Również energetyka węglowa z uwagi na pracę regulatora systemu, do której nie jest przystosowana ma wiele problemów z gwałtownie narastającymi problemami technicznymi wynikającymi z częstych odstawień lub pracy na dolnym progu parametrów technicznych.

 Obie organizacje w dyskusji nie zgodziły się z tezami że rok 2035 to koniec polskiej energetyki węglowej a de facto również i górnictwa węgla tak brunatnego jak i kamiennego na potrzeby energetyki.

Udostępnij

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.