Podwyżki w PGG - porozumienia płacowe

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2023-03-29

Dariusz Chrost

Udostępnij

Dziś podpisano porozumienia płacowe w PGG S.A. Podwyżka dotyczy wszystkich grup pracowniczych.

Pierwsze porozumienie dotyczy wzrostu stawek zasadniczych, a drugie wypłaty dodatkowej jednorazówki. Zgodnie z zapisami pierwszego porozumienia od 1 kwietnia br. stawki osobistego zaszeregowania wzrosną o 30 zł za dniówkę dla wszystkich pracowników PGG.

Drugie porozumienie dotyczy wypłaty jednorazówki. Dodatkowa jednorazowa kwota ma trafić na konta pracowników 7 kwietnia. W przypadku pracowników dołowych będzie to 1250 zł brutto. Pracownicy (z wyjątkiem pracowników administracyjnych) zatrudnieni w zakładach mechanicznej przeróbki węgla, Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji, Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym, Zakładzie Elektrociepłownie otrzymają 1000 zł brutto. Taką samą kwotę dostaną także pracownicy wykonujący prace remontowo-konserwacyjne na terenie lub na rzecz zakładu mechanicznej przeróbki węgla oraz pracownicy wykonujący prace remontowo-konserwacyjne na powierzchni na rzecz oddziałów dołowych kopalni. Ostatnią grupą są pracownicy powierzchni, którzy otrzymają 750 zł brutto.

Wzrost stawek zasadniczych oraz jednorazówka mają związek z realizacją porozumienia płacowego, które podpisano w połowie lutego. Ustalono wtedy, że płace w 2023 roku wzrosną w PGG o 15,4 proc., co oznacza wzrost średniego wynagrodzenia z 10 492 zł brutto do 12 107 zł brutto. Wtedy ustalono, że w pierwszym półroczu wzrost wynagrodzeń zostanie zrealizowany poprzez wypłatę trzech jednorazówek, natomiast podwyżka w comiesięcznych wypłatach wynagrodzeń zostanie uwzględniona dopiero od 1 lipca. Wtedy miał zostać wprowadzony jednolity system wynagradzania w spółce, ale już wiadomo, że nie uda się  wprowadzić go w życie w przewidzianym terminie.

Udostępnij

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.