Ochrona kobiet po urlopie macierzyńskim

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-08-20

Dariusz Chrost

Udostępnij

Czy pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem lub zwolnieniem z pracy? Kiedy nie można skorzystać z ochrony przed zwolnieniem?

Ochrona przed wypowiedzeniem lub zwolnieniem obejmuje kobiety w ciąży, a także podczas urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub adopcyjnego. Zgodnie z przepisami chroniona przed zwolnieniem z pracy jest również kobieta uprawniona do skorzystania z urlopu wychowawczego, czyli sprawująca opiekę nad dzieckiem w wieku do 5 lat. W tej sytuacji należy jednak spełnić określone warunki.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić kobiecie, która wraca do pracy po okresie macierzyństwa, tę samą pracę, którą wykonywała przed macierzyństwem. W przypadku gdy nie jest to możliwe, pracodawca jest zobowiązany zapewnić jej pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym, z wynagrodzeniem, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu.

Przepisy zobowiązują pracodawcę do umożliwienia pracownicy powrotu do pracy na to samo stanowisko (lub równorzędne) oraz zagwarantowania jej wynagrodzenia w takiej samej wysokości jak sprzed okresu nieobecności w pracy.

Aby kobiecie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy lub rozwiązaniem umowy, należy:

złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, przy czym musi pozostać co najmniej ½ etatu (wystarczające jest zmniejszenie o 0,9 wymiaru etatu)

pamiętać o dotrzymaniu terminu - wniosek do pracodawcy powinien być złożony na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek. Taka sama ochrona dotyczy pracownika-ojca wychowującego dziecko, który zdecyduje się po urlopie macierzyńskim, tzw. tacierzyńskim (oficjalnie w przepisach nie funkcjonuje ta nazwa), złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Ochrona przed zwolnieniem obowiązuje przez 12 miesięcy od dnia złożenia odpowiedniego wniosku.

Pracownica nie może skorzystać z ochrony, jeśli przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego była zatrudniona na ½ etatu. Wówczas nie ma możliwości obniżenia wymiaru etatu, które umożliwiłoby objęcie jej ochroną przed zwolnieniem.

Udostępnij

Więcej artykułów w tych kategoriach:

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.