Węgiel koksowy z JSW surowcem krytycznym w UE

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2023-03-16

Dariusz Chrost

Udostępnij

Komisja Europejska opublikowała nowy katalog surowców krytycznych – o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i technologicznego UE. Na liście jest węgiel koksowy. To ważna decyzja dla Polski, która jest jego dużym producentem.

Przed pandemią Covid-19 Unia Europejska importowała ok. 75 proc. węgla koksowego. Co roku UE importowała ok. 40 mln ton węgla koksowego, był on sprowadzany z tak odległych krajów, jak Stany Zjednoczone, Kanada, Mozambik czy Rosja. Utrzymanie węgla koksowego na liście surowców krytycznych jest  istotne  w kontekście trwających właśnie prac nad unijnym rozporządzeniem metanowym.
Największy w UE dostawca węgla koksowego to Jastrzębska Spółka Węglowa. Dostęp do węgla koksowego jest niezbędny dla polskiego przemysłu hutniczego; stal z kolei potrzebna jest do budowy farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych czy rozwoju transportu kolejowego. W tym sensie nowa lista surowców krytycznych ma fundamentalne znaczenie również dla sukcesu całej zielonej transformacji Unii Europejskiej.

Na Liście Surowców Krytycznych po raz czwarty znalazł się węgiel koksowy utrzymując status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki. Potwierdza to znaczenie węgla koksowego jako surowca niezbędnego dla europejskiego przemysłu hutniczego. Jego największym europejskim producentem jest Jastrzębska Spółka Węglowa – podała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Za węglem koksowym lobbowali polscy europosłowie i europosłanki.

Udostępnij

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.