Brakuje mechaników, kierowców i lekarzy

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2025-05-07

Dariusz Chrost

Udostępnij

W Polsce coraz mniej jest osób w wieku produkcyjnym. Przez to już w tym roku na rynku pracy zabraknie pracowników w 35 specjalizacjach. Eksperci wskazują, że rolą państwa powinno być zachęcenie osób dorosłych do doszkalania się i przebranżowienia.

W najnowszej edycji badania „Barometr Zawodów”, przygotowanego przez firmę No Fluff Jobs, autorzy wskazują, że już w tym roku zabraknie pracowników w 35 specjalizacjach. Wśród nich są dekarze i blacharze, kierowcy autobusów, nauczyciele szkolni i przedszkolni, spawacze, mechanicy samochodowi, a także lekarze i pielęgniarki. W kolejnych latach braki specjalistów mogą być dla gospodarki jeszcze bardziej dotkliwe. Polskie społeczeństwo szybko się starzeje – obecnie ok. ¼ mieszkańców Polski ma już powyżej 65 lat, a do 2050 r. – wg GUS – odsetek ten przekroczy 1/3.

Szczególnie zagrożone brakiem wykwalifikowanych pracowników są sektory edukacji, rolnictwa oraz przemysłu.

„Nawet uwzględniając napływ nowych pracowników, do 2035 r. w każdym z nich ubędzie ponad 300 tys. pracujących. W przypadku edukacji to aż 29 proc. obecnego stanu zatrudnienia. Kolejną arcyważną dla społeczeństwa branżą z ogromnymi niedoborami jest i wciąż będzie ochrona zdrowia. Tu w ciągu dekady ubędzie 23 proc. kadr” – czytamy w raporcie „Barometr Zawodów”. W 2040 r. spodziewany jest niedobór 440 tys. wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz 200 tys. techników i średniego personelu. Do tego swobodny przepływ pracowników sprawia, że „zawody nie mają narodowości”. Wolny rynek sprawia, że aktywni i pozostający na rynku pracy specjaliści mogą wybierać miejsce świadczenia swoich usług.

Specjaliści z zakresu rynku pracy wskazują kilka dróg, którymi może podążyć Polska, by niwelować negatywne skutki spadku populacji w kontekście siły roboczej. Lekarstwem może być podniesienie wieku emerytalnego, aktywizacja zawodowa osób pozostających bez stałego zatrudnienia, dalsza automatyzacji i robotyzacji produkcji czy kolejny pakiet zmian w polityce migracyjnej, by godziła ona interesy bezpieczeństwa państwa z gospodarczymi. Remedium na spodziewane problemy polskiego rynku pracy może być polityką państwa nastawiona na zachęcanie i dofinansowanie edukacji osób dorosłych.

Udostępnij

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.