Kontra o polityce energetycznej

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-06-24

Dariusz Chrost

Udostępnij

Na piątkową demonstrację w Warszawie ZZ Kontra przygotował też stanowisko dotyczące polityki energetycznej państwa. Poniżej publikujemy jego obszerne fragmenty.

Szanowna Pani Minister,

w dniu dzisiejszym już nie prosimy – lecz zdecydowanie domagamy się wprowadzenia zmian w dotychczasowej polityce energetycznej kraju. Sytuacja geopolityczna wskazuje Nam, że najistotniejszym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego jest oparcie gospodarki o własne zasoby, z konkretną strategią dla wykorzystania naszego krajowego węgla. Obecnie jako pracownicy i mieszkańcy, zauważamy z przerażeniem brak ewolucyjnej koncepcji opartej na krajowych realiach, jak i racjonalnego planu dla Polskiej gospodarki.  Niepewność w naszych spółkach energetycznych związana z brakiem gwarancji i decyzji co do odbudowy mocy, podjęte przez Zarządy Spółek uchwały likwidacyjne -związane tylko i wyłącznie z aspektem ekonomicznym funkcjonowania bloków po2025 roku, a także brakiem gwarancji egzystencji dla regionów w perspektywie najbliższych kilku lat, działa tylko i wyłącznie destabilizująco. Niestety, już dzisiaj wszyscy płacimy za to, że nikt nie słuchał i do teraz nie słucha doradców z dziedziny energetyki, ludzi posiadających wiedzę i działających w interesie publicznym. Za ignorancje oraz dalszy brak strategicznych decyzji związanych ze stabilizacją krajowego systemu energetycznego zapłacimy wszyscy już niebawem, w okresie zimowym ograniczeniami w dostępności ciepła i energii, wchodzącymi w życie podwyżkami cen energii i ciepła oraz wszystkich artykułów niezbędnych do życia.

Tym samym w trybie pilnym żądamy wprowadzenia regulacji związanych z bezpieczeństwem energetycznym kraju, a także gwarancją rezerwy mocy opartej na krajowych jednostkach w okresie transformacji, co da nam gwarancje bezpieczeństwa kraju. Żądamy obiecanego z nami dialogu i konkretnej realizacji w sprawie aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 z bezwarunkowym uwzględnieniem kierunków:

−Utrzymania dotychczasowej lokalizacji konwencjonalnych jednostek wytwórczych, zgodnie ze wskazaniami PSE, co daje gwarancje przychodu i stabilizacji przemysłu okołoenergetycznego z gwarancjami miejsc pracy. Dotyczy to decyzji związanych ze spółkami serwisowymi oraz utrzymaniem gospodarki opartej na wykorzystaniu Ubocznych Produktów Spalania w przemyśle, min. jako podbudowy, spoiwa czy elementy hydrauliczne, wykorzystywane przy inwestycjach infrastrukturalnych

−Zrewidowania polityki energetycznej – a co za tym idzie, zagwarantowania stabilności krajowej energetyki w okresie transformacji, gdzie paliwem przejściowym w sprawiedliwej społecznie transformacji winien być krajowy węgiel, który gwarantuje nieprzerwalność dostaw oraz suwerenność energetyczną,

-Wykorzystania technicznych możliwości wskazanych jednostek w zakresie alternatywnych technologii jaki są technologie wodorowe, gdzie syngaz może gwarantować podtrzymanie parametrów pracy bloków jak i także podtrzymanie parametrów ciepłowniczych w przesyle ciepła,

−Zagwarantowania wdrożenia systemu rezerwy mocy z bloków klasy 200, gdzie rezerwa mocy da możliwość funkcjonowania w trudnych latach dla krajowej energetyki – jaki są przewidywane po 2028 roku. To rozwiązanie, po wydzieleniu aktywów węglowych i wprowadzeniu uruchomienia stabilizatora systemu w postaci „Rezerwy wirowej” da zwiększenie dyspozycyjności co było już asygnowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w programie badawczym „Bloki 200+”. Jego założeniem było dostosowanie węglowych bloków energetycznych klasy 200 MW do bardziej elastycznej pracy, co jest determinowane rosnącą rolą niestabilnych źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Energetycznym. W przypadku takiej lokalizacji jak Jaworzno nie tylko dla tylko jednej jednostki– decyzja związana musi być z wszystkimi blokami, co da gwarancję stabilnej pracy systemu oraz większej elastyczności systemu energetycznego dla wymuszeń sieci.

Utworzenie i wprowadzenie Nowego Mechanizmu Mocowego związanego także z większym wsparciem Skarbu Państwa, stanowiącego alternatywę dla kończącego się w 2025 roku Rynku Mocy.

 

Żądamy nadal stanowczych działań w zakresie dotrzymania słowa w zakresie gwarancji utrzymania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dalszego funkcjonowania śląska. Żądamy systemowych regulacji w zakresie pracy jednostek wytwórczych klasy 200 co da gwarancje odbioru węgla z pobliskich kopalń. Żądamy konkretów a nie pustych obietnic, gdyż co zostanie zdewastowane nigdy już się nie odbuduje. Obecnie bez kluczowych decyzji, bez żadnego pomysłu, bez uzasadnienia ekonomicznego i społecznego tracimy suwerenność energetyczną, likwidując tym samym bezpowrotnie setki tysięcy miejsc pracy, doprowadzając do zubożenia wielu regionów Polski – a na kolejne błędy jakimi były decyzje co do regionu Wałbrzyskiego już nie pozwolimy.

#KontraRazem 

Udostępnij

Więcej artykułów w tych kategoriach:

Inne artykuły na blogu

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.