Blok w Jaworznie naprawiony

Blok w Jaworznie naprawiony

Artykuł pochodzi z kategorii

Data publikacji:

2024-03-27

Dariusz Chrost

Udostępnij

Blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno jest już po testach odbiorowych, wymaganych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Ich spełnienie pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki.


Tauron po podpisaniu ugody z Rafako, przejął w marcu 2023 r. odpowiedzialność za zakończenie prac optymalizacyjnych i strojeniowych Bloku 910 MW. 

Pracując z pełną mocą, blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając do ok. 2,5 mln ton węgla.

Pracownicy Taurona wykonali kompleksowe prace obejmujące naprawy, a także modernizację i optymalizację w układach technologicznych bloku. Zrealizowany został także szereg pomiarów oraz strojenie systemu sterowania i zabezpieczeń jednostki.

W ciągu czterech tygodni przeprowadzono m.in. test odbiorowy potwierdzający, że blok pracuje w pełnym zakresie mocy – od minimum do maksimum technicznego; próby czasów rozruchu gwarantujące, że blok można uruchomić we właściwym czasie ze stanów zimnego, ciepłego i gorącego oraz test odbiorowy gotowości bloku do udziału w obronie i odbudowie zasilania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), czyli zdolności do pracy w formie pracy wyspowej, zasilając podczas blackoutu wydzieloną część sieci elektroenergetycznej.

Tauron zapewnia, że przeprowadzone testy odbiorowe potwierdziły skuteczność wdrożonych prac optymalizacyjnych i strojeniowych, a także gotowość bloku do świadczenia usług systemowych oraz produkcji energii elektrycznej zgodnie z udzieloną koncesją na wytwarzanie energii elektrycznej, umowami z operatorem systemu elektroenergetycznego, a także w zgodności z wymaganiami IRiESP.

Decyzje o budowie bloku 910 MW zostały podjęte jeszcze w latach 2010-2014. Jego koszt to około 6 mld zł. Rafako realizowało projekt od 2014 roku. Blok oddano do użytku w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek. Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona przyczynami były liczne wady i usterki bloku. Przedstawiciele Taurona podkreślali, że po przejęciu bloku 910 MW od Rafako był on ciągle optymalizowany i poprawiamy. Efekty tych prac już widać, w 2023 r. blok pracował prawie dwa razy dłużej niż w roku 2022.

Udostępnij

Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.